ÚJ MEGOLDÁS A SAJÁTOS NEVELÉSI IGÉNYŰ GYEREKEK EGÉSZSÉGTUDATOSABB, FITTEBB ÉLETÉÉRT

Több, mint egy éves kutatási és felmérési időszakot követően elkészült a NETFIT® egészségközpontú fittségi mérési tesztrendszer sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekekre adaptált változatára vonatkozó javaslat. Az új megoldási folyamatot a Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) koordinációjával és szakembereinek közreműködésével dolgozták ki. Az adaptált tesztrendszer gyakorlatban történő alkalmazását egy szakmai kiadvány és oktatóvideó is segíti majd. A kutatás és az adaptációs munka eredményeit az MDSZ egy workshop keretei között ismertette a terület érintettjeivel. A rendezvényen részt vett Sárfalvi Péter, nemzeti utánpótlás-nevelésért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, egyúttal a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetségének elnöke, valamint és Balogh Gábor, a Nemzeti Diák-, Hallgatói és Szabadidősport Szövetség, illetőleg a Magyar Diáksport Szövetség elnöke is.

A NETFIT® az országosan egységes, kötelezően alkalmazandó, egészségközpontú fittségmérési tesztrendszer a magyar iskolarendszerben, mellyel immáron negyedik éve mérik fel az ötödik évfolyamtól kezdődően a magyar iskolások fizikai állapotát. A Kormány 2016 nyarán elfogadta a T.E.S.I. 2020 Stratégiát, melynek 2.2.2. pontja szerint ki kell dolgozni a tanulásban akadályozott, vagy valamely fogyatékossággal élő tanulók egészségközpontú fizikai fittségét mérő tesztrendszert is a NETFIT® bázisán. A fenti feladat koordinációjával a Kormány – az EFOP-3.2.8-16 jelű kiemelt projekt keretein belül − a Magyar Diáksport Szövetséget bízta meg.

A sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók kategóriájába tartoznak többek között a mozgásszervi, érzékszervi (látási, hallási), értelmi vagy beszédfogyatékossággal, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzdő fiatalok. Az Oktatási Hivatal 2016-os adatai alapján hazánkban a NETFIT® mérésben érintett, felső tagozatos és középiskolás, nappali képzésben tanuló sajátos nevelési igényű gyermekek száma 52 552 fő. Kiemelt szempont, hogy a jövőben az ő fittségi állapotuk is mérhetővé, nyomon követhetővé váljon, az eredmények pedig világos képet adjanak nemcsak az érintett gyerekek számára, hanem szüleik, és a pedagógusaik részére is.

A Magyar Diáksport Szövetség 2016 őszén kezdte el a fejlesztési folyamat előkészítését. Az első időszakban a témával kapcsolatos hazai és nemzetközi szakirodalom áttanulmányozása és egy 150 oldalas tanulmánykötet elkészítése zajlott. Majd 10 gyógypedagógiai nevelési-oktatási intézmény mintegy 22 testnevelő tanárával készítettek interjúkon alapuló elemzést. Ezután következett a kutatási tervek elkészítése, felülvizsgálata és véglegesítése, majd maga a kutatás lebonyolítása. Az MDSZ munkatársai és szakértői 2017 januárja és novembere között összesen 1208 általános iskolás és középiskolás sajátos nevelési igényű tanulót mértek fel összesen 42 nevelési-oktatási intézményben.

A kutatást vezető csoportban 5 fő dolgozott, akiknek munkáját 8 fős szakértői csapat is segítette. A folyamat teljes lebonyolításában az MDSZ regionális irodáiban dolgozó kollégái is részt vettek. A reprezentatív felméréseket több mint 40 fős csapat végezte, melynek az iskolákban dolgozó testnevelők is tagjai voltak.

A kutatás eredményeként megállapítható, hogy a sajátos nevelési igényű gyermekek fittségi állapota gyengébb a tipikus fejlődésű társaiknál. Ennek hátterében több dolog áll. Bizonyos esetekben az élettani tényezők, míg másokban az inaktív életmód vagy a motivációs háttér korlátozza a fittségi állapot fejlődését. Az elvégzett felmérések alapján az is egyértelmű, hogy a sajátos nevelési igényű gyerekek kategóriája nagyon összetett, az ide sorolható gyermekek, tanulók körülményei igen eltérőek, így esetükben nem egy kötelező tesztekből álló rendszer jelenthet megoldást, hanem sokkal célra vezetőbb a javasolt, és opcionális mérésekből történő választás alapján az egyén profiljához legjobban illeszkedő rendszer összeállítása. Sok esetben az eredmények fittségi zónákba sorolása helyett a fittségi állapot egyéni nyomon követése szolgálhat megoldásként.

Mivel a cél az, hogy a 2018/2019. tanévtől már az adaptált rendszer is a kötelező NETFIT® mérések részeként kerüljön megszervezésre, az MDSZ a vonatkozó kézikönyv, valamint jeltolmácsolással és feliratozással ellátott oktatóvideó elkészítésével készül arra, hogy a tanulásban akadályozott, vagy valamely fogyatékossággal élő gyermekek, tanulók fittségi mérése gördülékeny legyen a jövőben. A kiadványban és a videókban az adott SNI-csoport általános jellegzetességei mellett speciális módszertani javaslatokat is megfogalmaznak a tesztfelvétellel kapcsolatosan (pl. hogyan kísérjünk egy vak gyermeket futás során, hogyan közvetítsük a hangjelzéseket siket gyermekek számára stb.).

A rendezvényen készült fotók erre a linkre kattintva érhetőek el.

A workshop-on elhangzott előadások anyagai az alábbi linkeken érhetőek el:

A NETFIT® adaptálása hallássérült, látássérült és autizmus spektrum zavarral élő tanulókra

A NETFIT® adaptálása mozgáskorlátozott tanulókra

A NETFIT® egészségközpontú fittségi rendszerének bemutatása

A NETFIT® enyhén értelmi fogyatékos tanulókra történő adaptációja

A NETFIT® online informatikai támogató rendszerének bemutatása

A NETFIT® sajátos nevelési igényű gyermekekre történő adaptációjának és az ezzel összefüggő kutatási folyamat koncepciójának bemutatása

ELÉRHETŐSÉG

MDSZ logo
telefonszám: +36309638103 (H-P: 8h-17h) e-mail: mdszok@mdsz.hu 1063 Budapest, Munkácsy Mihály u. 17.
Ügyfélszolgálat: telefonszám (normál díjas): +36-1 296-2577 (H-P: 8h-14h) e-mail: ugyfelszolgalat@mdsz.hu

PARTNEREINK