A Magyar Diáksport Szövetségről

A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) a legnagyobb magyarországi civil szervezet az ifjúsági és diáksport területén.

Az 1987-ben alapított szövetség 2012-ben jelentős átalakuláson ment keresztül, amikor az iskolai sporton kívüli területekre is kiterjesztette tevékenységét: a testnevelő tanárok szakmai támogatásán, valamint a fittségméréseken (NETFIT®) keresztül igyekszik népszerűsíteni a minőségi testnevelést és az egészségtudatos, jövőorientált életvezetést. Szervezetünk küldetése így ma már sokkal szélesebb kört érint, mint korábban: fő célunk, hogy minél több gyermeket vonjunk be az aktív sportprogramokba és népszerűsítsük az egészségfejlesztő testmozgást (HEPA), valamint a tömegsportot.

Az MDSZ emellett folyamatosan támogatja a testmozgáshoz kapcsolódó programokon keresztül megvalósuló önkéntességet, valamint a társas befogadást és közösségépítést segítő aktív sportprogramokat. Ennek érdekében dinamikusan bővítjük nemzetközi tevékenységünket is: tagjai vagyunk a Nemzetközi Iskolasport Szövetségnek (International School Sport Federation, ISF), a Nemzetközi Sport- és Kulturális Szövetségnek (International Sport and Culture Association, ISCA), a Nemzetközi Testnevelési Szövetségnek (Federation Internationale d’Education Physique, FIEP), valamint az Európai Testnevelési Szövetségnek (European Physical Education Association, EUPEA). Az MDSZ képviselője emellett HEPA nemzeti kapcsolattartó pontként is tevékenykedik. Az MDSZ az elmúlt években kulcsszereplőjévé vált az EU-s szabályozó dokumentumok alakításának és egyes európai együttműködéseknek. Partnereink segítségével javaslatot dolgoztunk ki a Minőségi Testnevelés Európai Keretrendszeréről, valamint egy lehetséges, „egészségtudatos, jövőorientált életvezetés” elnevezésű kulcskompetenciáról, amely 2018-ban, az Európai Parlament és a Tanács élethosszig tartó tanulásról szóló referenciakeretének módosításában már önálló fejlesztési területként jelent meg.

Mindeközben az MDSZ teljesen új páneurópai eseményt is létrehozott a Magyar Diáksport Napja mintájára, amely 2017 óta az ISCA „Now We Move” kampányának és az Európai Bizottság által kezdeményezett Európai Sporthétnek is fontos eseménye. 2020-ban partnereinkkel már közel 50 országot értünk el az Európai Diáksport Napja (ESSD) programjával, és ezáltal Európa határain jóval túl, nemzetközi színtérre terjesztettük ki rendezvényünket.

A Magyar Diáksport Szövetség emellett állandó kapcsolatban áll szinte valamennyi magyarországi közoktatási intézménnyel, és tagjain keresztül több mint 8 000 testnevelő tanárral. A Szövetség minden évben megrendezi egyedülálló tehetséggondozó versenyrendszerét, a Diákolimpiát, amely évtizedek óta kiemelkedő szerepet játszik a köznevelési rendszerben. Sportrendezvényeink keretében évente közel 300 000 nevezéssel mintegy 150 000 diák méri össze képességeit. Tevékenységünk a gyermekek és tanárok mellett a szakmai döntéshozókat is célozza, mivel tevékenyen támogatjuk a magyar állam részvételét a HEPA és a tömegsport népszerűsítésében. Munkatársaink részt vettek a Nemzeti alaptanterv és a testnevelés-kerettantervek kidolgozásában. Szerteágazó tevékenységünk mellett továbbra is azt az alapvető célt tartjuk szem előtt, hogy a kötelező iskolai testnevelés óra keretein túl valamennyi gyermek számára megteremtsük a rendszeres sportolás lehetőségét, és a mozgás a mindennapok természetes része legyen.

Szövetségünk küldetése, hogy a testnevelés és sport ne kiváltság legyen, hanem az egész életen át tartó aktív életmód részévé, mindenki számára elérhető tevékenységgé váljon. Öt évvel ezelőtt az MDSZ megkezdte egy új, az alapvető mozgási képességekre, mozgáskultúrára és sokirányú sportválasztásra épülő program közoktatási rendszerbe történő integrálását, szem előtt tartva a minőségi testnevelés alapelveit. Kezdeményezésünk célja egy alternatív testnevelési tanterv létrehozása volt a mindennapos testnevelés támogatása és a „grassroots sport” kiemelt figyelemben részesítése céljából. A kezdeményezés eredményeként ma már öt sportszövetséggel dolgozunk a sikeres megvalósításon.

A kedvező visszajelzések nyomán az MDSZ egyre szélesebb körben, nemzetközi fórumokon is népszerűsíti a minőségi testnevelést, az egészségfejlesztő testmozgás koncepcióját, a testmozgáshoz kapcsolódó programokon keresztül megvalósuló önkéntességet, a társas befogadást és közösségépítést segítő aktív programokat új európai projektekben: jelenleg új, sportorientált iskolákat elismerő európai védjegyrendszer kidolgozásán is munkálkodunk.

2018-ban az MDSZ útjára indította a DO60, azaz a „Do Sixty” kezdeményezést. A #Társak #Játék szlogen mentén meghirdetett, hosszú távú diáksportmozgalom fő célja, hogy lehetőség szerint minden, de legalábbis minél több iskoláskorú gyermek, tanuló életébe beépüljön a napi legalább 60 percig tartó közepes-erős testmozgás.

2016-ban a Nemzetközi Iskolasport Szövetség (ISF) támogatásával nagy sikerrel rendeztük meg az Iskolai Világbajnokságok (WSC) mezeifutó versenyeit, 2017-ben az úszó versenyszámok házigazdái lehettünk, 2019-ben pedig az ISF Küzdősport Játékokat rendezhettük meg 4 sportágban.

Mindezeken túl büszkék vagyunk arra, hogy 2020 novemberében negyedik alkalommal is megrendezzük a HIPE rövidítésű, a minőségi testnevelés köré épülő, kétévenkénti nemzetközi konferenciánkat.