A teljeskörű egészségfejlesztés, a lelki egészség előmozdítását és a függőségek visszaszorítását célzó iskolai programok

A Belügyminisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága kiemelten fontosnak tartja a Teljeskörű Iskolai Egészségfejlesztés előmozdítását, az egészséges életmód megteremtését, beleértve a mindennapos testnevelést és a mozgást is. Ennek érdekében a köznevelési szakterülettel közösen kidolgozta „A teljeskörű egészségfejlesztés, a lelki egészség előmozdítását és a függőségek visszaszorítását célzó iskolai programok” című programot (a továbbiakban I. Program), amelynek a megvalósítására a Magyar Diáksport Szövetséget kérte fel, melynek támogatási időszaka 2022. június 30-ig tartott. Az I. Program szakmai tartalmának jelentőségére tekintettel a Belügyminisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága az I. Program folytatásának megvalósítására (továbbiakban: II. Program) továbbra is a Magyar Diáksport Szövetséget bízta meg. A projekt időtartama 2021. november 1. – 2023. június 30.
A projekt 3 alprogramból áll, amelyek keretében a gyermekek és a velük foglalkozó pedagógusok lelki egészség-fejlesztésének támogatásán keresztül, továbbá a pedagógusok módszertani ismereteinek bővítése által, és a köznevelési intézmények részére szervezett programokkal (prevenciós egészségfejlesztő mozgás- és egyéb programok) kíván hozzájárulni az iskolai agresszió és lemorzsolódás csökkentéséhez, a függőségek megelőzéséhez.

Alprogramok:

  1. A Teljeskörű Iskolai Egészségfejlesztés (TIE) támogatása prevenciós programok megvalósításával
  2. „Van kihez fordulnod!” pilot program
  3. Mozgásos programok

1. alprogram: A Teljeskörű Iskolai Egészségfejlesztés támogatása prevenciós programok megvalósításával

A Teljeskörű Iskolai Egészségfejlesztés (TIE) támogatása prevenciós programok megvalósításával
Az alprogram közvetlenül a gyermekek elérését célozza meg, tekintettel arra, hogy a 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet alapján a nevelési-oktatási intézmény mindennapos működésében kiemelt figyelmet kell fordítani a teljes körű egészségfejlesztéssel összefüggő feladatokra, ezen belül a testi és lelki egészség fejlesztésére, a viselkedési függőségek, a szenvedélybetegségekhez vezető szerek fogyasztásának megelőzésére, valamint a bántalmazás és iskolai erőszak megelőzésére.
Az alprogram keretében különböző egészségfejlesztő, prevenciós programok valósulnak meg a nevelési-, oktatási, gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményekben, figyelembe véve az adott intézmény helyi igényeit és szükségleteit.

2. alprogram – „Van kihez fordulnod!” pilot program

A  „Van kihez fordulnod!” alprogram célja a köznevelési intézményekben dolgozók mentálhigiénés támogatása, az alprogram megoldást kíván nyújtani az iskolán belüli konfliktus, erőszak megelőzésére, ezen cselekmények következményeinek feldolgozására, továbbá a pedagógusokat érő lelki terhek feldolgozásának támogatására.

A „Van kihez fordulnod!” alprogrammal kapcsolatban a www.vkf.hu oldalon lehet tájékozódni.

Tudástár fenntartása

A regisztráció nélkül is elérhető Tudástárban az iskolai erőszak és agresszió témakörében került összegyűjtésre széles körű ismeretanyag. A szakmai cikkeken és egyéb elméleti ismeretanyagon kívül jó gyakorlatok, játékgyűjtemények, óravázlatok és a tanulóknak szóló videók is találhatók, melyek segítségével nemcsak a pedagógusok ismeretei gyarapíthatók, hanem különféle eszközöket is biztosít a bántalmazás témakörének különböző életkorú gyermekekkel történő feldolgozásához.

Pedagógusokat támogató hálózat működtetése

A pedagógusok munkájuk során kerülhetnek olyan szituációba, amikor nem érzik magukat kompetensnek, esetleg eléggé felkészültnek egy magatartási problémával összefüggő krízishelyzet megoldására, egy iskolán belüli konfliktus, erőszakos megnyilvánulás (bullying) pedagógiai kezelésére. Ezen esetek kezelésében nyújthat segítséget intézményeknek egy olyan – pszichológusokból, mentálhigiéniás szakemberekből, gyógypedagógusokból álló – szakmai csoport felállítása és működtetése pilot jelleggel a projekt ideje alatt, amely egységesen kialakított protokoll alapján módszertani támogatást biztosít a nehéz pedagógiai, magatartásbeli szituációk megfelelő kezeléséhez a segítséget igénybe vevő pedagógusok részére. A segítségnyújtás a szakmai teamek által online anonim módon, illetve személyes kapcsolat formájában is történhet az alábbi megoldásokkal: online formában érkező problémák kezelése, személyes konzultációk, helyszíni, irányított segítségnyújtás, szupervízió. A szakmai csoport munkáját, az iskolai meg- és felkeresések koordinálását, a pedagógusok megfelelő szakemberhez való irányítását szupervizorok segítik.

3. alprogram – Mozgásos programok

Az alprogram során az MDSZ mozgás alapú diáksport fesztiválokat, eseményeket valósít meg. Az eseményeken résztvevő diákok kontrollált környezetben próbálhatnak ki különböző sportokat (pl: játékos sportverseny, akadályfutás, csapatsportok, frizbi, teq-sportágak), ismerkedhetnek meg újszerű sportágakkal, mozgásformákkal vagy a korosztálynak megfelelő mozgáskészségeket fejlesztő sportjátékokkal, aktivitásokkal.

ELÉRHETŐSÉG

telefonszám: +36309638103 (H-P: 8h-17h) e-mail: mdszok@mdsz.hu 1063 Budapest, Munkácsy Mihály u. 17.
Ügyfélszolgálat: telefonszám (normál díjas): (+36-1) 296-2577 (H-P: 8h-14h) e-mail: ugyfelszolgalat@mdsz.hu

PARTNEREINK