NEMZETKÖZI KAPCSOLATOK

Az MDSZ 2012 óta stratégiai partnerség keretében működik együtt a testmozgás, iskolai sport és a testnevelés területeinek legnevesebb szereplőivel, a nemzetközi partnerségek így megkerülhetetlen szerepet töltenek be szervezetünk életében. Miután többször is házigazdái voltunk a minőségi testnevelésről és általában a testmozgásról szóló nemzetközi konferenciáknak (HIPE 2014 nemzetközi konferencia, Európai Unió egészségvédő testmozgással foglalkozó szakértői munkacsoport találkozója, EUPEA Forum meeting 2015. októberében és a „HIPE for HEPA” nemzetközi konferencia 2016-ban), úgy véljük, sikerült egy holisztikus szemléletmódot kialakítanunk a sport területén, így a sport köznevelésben és egészséges életmódban játszott megkerülhetetlen szerepét továbbra is hirdetni kívánjuk.

Ma az MDSZ tagsággal rendelkezik a legelismertebb nemzetközi szakmai szervezetekben, így a Nemzetközi Sport és Kulturális Szövetségben (ISCA), az Európai Testnevelési Szövetségben (EUPEA), amely vezető szakértőnket, dr. Csányi Tamást elnökségi tagjává is választotta, továbbá a Nemzetközi Testnevelési Szövetségben (FIEP) és a Nemzetközi Iskolasport Szövetségben (ISF).

Emellett szövetségünk megfigyelői státusszal rendelkezik a WHO-HEPA Europe munkacsoportban, a magyar kormány pedig HEPA nemzeti kapcsolattartó ponttá nevezte ki az MDSZ képviselőjét. Fentieken túl az MDSZ elnöke tagja volt a Navracsics Tibor kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztos által létrehozott, az alulról szerveződő, ún. „grassroots” sporttal foglalkozó magas szintű munkacsoportnak.

Az elmúlt időszakban az MDSZ számos kezdeményezése nemzetközi figyelemet kapott. Az ISCA 2014-ben az MDSZ által kidolgozott Magyar Diáksport Napját választotta a MOVE Transfer Programja egyik legjobb gyakorlatává. A program célja, hogy minél több, ún. nehezen elérhető társadalmi csoportot sikerüljön bevonni a testmozgásprogramokba. 2015-ben ugyanebben az elismerésben részesült az MDSZ TE IS programja, amelynek célja az önkéntesség és a társadalmi befogadás szellemiségének megerősítése a diáksportkultúra kereteinek kiszélesítése révén.

Az MDSZ sport- és egészségpromóciós erőfeszítései Navracsics Tibor sportért és oktatásért felelős biztos úr figyelmét is felkeltették, aki támogatásáról biztosította szövetségünket szakmai céljaink elérése érdekében.

Európai együttműködés ‒ kulcsszereplővé válás

Az MDSZ rendkívül aktív, 2015 óta három Erasmus+ programot vezetett és további kettőben vett részt. Szervezetünk jelenleg két támogatott Erasmus+ projektet vezet és további egy projektben konzorciumi partnerként vesz részt. Szakmai eredményeink és együttműködéseink alapján az MDSZ három év alatt kulcsfontosságú szereplővé lépett elő az európai mezőnyben.

Az első Erasmus+ projektünk neve SHA P.E., „Az egészségorientált testnevelés elveinek és fejlesztési területeinek formálása egyes EU-tagállamok alaptanterveinek összehasonlító elemzése útján, közös európai keretrendszer kialakítása céljából”. Az Európai Bizottság (EB) Oktatásügyi, Ifjúságpolitikai, Sportügyi és Kulturális Főigazgatósága által felkért szakértői testület a projektet sikertörténetnek választotta. A projekt sikeres megvalósítására 2015 január és 2016 december között került sor. Az MDSZ képviselője 2017 novemberében az európai WHO zágrábi éves HEPA konferenciáján, illetve a „Készségek és emberi erőforrások fejlesztése a sportban” nevű szakértői csoport 2018. február 22-i bath-i konferenciáján mutatta be a projekt eredményeit. Az Európai Unió Tanácsa a projekt fejlesztési munkáit és eredményeit elismerve az egészségtudatos és jövőorientált életvitelt az élethossziglani tanulás kulcskompetenciának céljai közé sorolta.

Második kiválasztott projektünk az Európai Diáksport Napja (European School Sport Day®, ESSD) elnevezésű program, melynek keretében az ISCA, az EUPEA, a Youth Sport Trust, a BG Be Active és a V4 Sport közösen dolgozzák ki azt a módszertani eszköztárat, amely alkalmas a befogadó, alulról építkező iskolai sportesemények támogatására szerte Európában. A 2015-ös kísérleti rendezvényt Magyarország, Lengyelország és Bulgária közösen rendezte.

Harmadik projektünk, „Az Európai Diáksport Nap kiterjesztése”, az Erasmus+ program Sport fejezetében szintén támogatást nyert. A sportesemény 20 európai országból több mint 1,5 millió résztvevőt vonzott. Az ESSD nagyszerű eredményeinek elismeréseként az Európai Bizottság Oktatásügyi, Ifjúságpolitikai, Sportügyi és Kulturális Főigazgatósága által felkért szakértői testület ezt a projektet is sikertörténetnek választotta. Ezenfelül az ESSD hivatalosan is részévé vált a 2017-es Európai Sporthétnek, mint az egyetlen valóban európai szintű oktatással kapcsolatos sportesemény.

A fentieken túl az MDSZ két további Erasmus+ programban vett részt konzorciumi partnerként: a BG BE Active szövetség által irányított Aktív Iskolai Közösségek programban, ami a közösségi sportegyesületek és helyi sportszervezetek támogatását tűzte ki célul azért, hogy az egészséges életmódot és mozgást népszerűsítse az általános iskolák és egyéb érdekelt felek közötti helyi szintű hálózatépítés segítségével. A projekt sikeres megvalósítására 2016. január és 2017. december között került sor 11 szervezet részvételével.

A második partneri együttműködés, az Európai Aktivitási Tér a Fit Sport Austria vezetésével zajlott. Ennek célja, hogy a sportszervezeteket ösztönzze az iskolákkal való országos és nemzetközi szintű együttműködésre és közös programok szervezésére, ennek érdekében pedig célul tűzte egy közös normarendszer kialakítását a sportban és a közoktatásban meglévő ágazatok közötti együttműködéshez. A projekt sikeres megvalósítására 2016. február és 2018. június között került sor, 10 ország összesen 13 szervezetének együttműködésével.

#Beinclusive Awards

Az Európai Bizottság 2017-ben alapította és ítélte oda először a #BeInclusive Sport Díjat a sport erejére támaszkodó, befogadó hozzáállást és gyakorlatokat támogató kezdeményezések elismerése céljából.

2017-ben számos európai országból 279 jelölt pályázott a díjra, az MDSZ „TE IS“ programja pedig abban a megtiszteltetésben részesült, hogy beválogatták a legjobb 9 pályázó szűkített listájára. Ezáltal az MDSZ-nek 2017. november 22-én Brüsszelben lehetősége nyílt a program bemutatására, ahol a kezdeményezést jelentős érdeklődés és pozitív visszajelzések fogadták.

Jövőbeli várakozások

Az MDSZ a számos pozitív visszajelzésre alapozva továbbra is elkötelezett az egészségtudatos testmozgás, az önkéntesség és a társadalmi befogadás sport általi és a diáksport nemzetközi platformokon betöltött kiemelkedő szerepére támaszkodó népszerűsítése mellett.

Az MDSZ és stratégiai partnerei szilárdan elköteleződtek a hatásukban, a döntéshozókra gyakorolt befolyásukban, innovatív eredményeikben, illetve kreatív megközelítésükben és másokat ösztönözni képes mivoltukban kiemelkedő projektek továbbfejlesztése és véglegesítése mellett. Projektjeink kulcsmozzanatai a minőség, relevancia és eredményesség.

Jelenleg is zajló Erasmus+ projektjeinkre összpontosítunk: Európai Diáksport Nap – zászlóshajó-esemény és az Eu-PALS (Európai Fizikai Aktivitás Tanúsítvány Iskoláknak). Ezen felül az MDSZ egy harmadik Erasmus+ projekt, az Európai Testnevelés Oktatási Obszervatórium (EuPEO) konzorciumában is részt vesz, melynek vezetője a Lisszaboni Egyetem. Az EuPEO projekt célja az EuPEO weboldal kifejlesztésével a korábbi testnevelési, HEPA és közegészségügyi-közoktatási szektorbeli megfigyelési és értékelési tapasztalatok átalakítása egy átfogó, de használható nyomonkövetési rendszerré, valamint a külső megfigyelés kézikönyvévé (MEA), továbbá a minőségi testnevelés és diáksport belső önmegfigyelését előkészíteni és elvégezni képes eszközzé (TIM). A 3 éves tanulmányozási időszak során a partnereket bevonják ezek eszközök kifejlesztésébe és ellenőrzésébe, valamint az eredmények terjesztésébe és kiaknázásába. A szakmai és tudományos intézetek együttműködésén alapuló nyomonkövetési rendszer kiépítését célozva 12 partner fejlesztette ki az EuPEO projekt előterjesztését. Az együttműködés 8 országot, testnevelő tanári egyesületeket és egyetemeket, illetve kutatóintézeteket fog össze, beleértve 22 tudományos kutatót is.

2018 novemberében megrendeztük kétéves HIPE konferenciánkat. Az MDSZ csapata várakozásokkal tekint az ISF Küzdősport Játékok 2019-es megrendezése elé is.

A már futó innovatív diáksport-programok is egyre népszerűbbek és elismertebbek, az MDSZ pedig örömmel támogatja különböző európai országok további, diáksporttal kapcsolatos kezdeményezéseit is.

SHA P.E.

Az MDSZ évtizedek óta tevékenyen vesz részt nemzetközi diáksportversenyeken, de 2014-ben lépett fel először nemzetközi színtéren szakértő tanácsadóként. Az Erasmus+ projektben, amely a SHA P.E. nevet viselte, az MDSZ koordinálós és vezetői szerepet is betöltött. A projekten belül együttműködtünk a görög Oktatási és Vallásügyi Minisztérium, a Ljubljanai Egyetem, a frankfurti Johann Wolfgang von Goethe Egyetem Sportorvosi Kara, a kaunasi Műszaki Egyetem, valamint az Európai Testnevelési Szövetség szakértőivel.

A SHA P.E. projekt teljes elnevezése magyarul: „Az egészségorientált testnevelés elveinek és fejlesztési területeinek formálása egyes EU-tagállamok alaptanterveinek összehasonlító elemzése útján, közös európai keretrendszer kialakítása céljából”. Ez jól tükrözi az együttműködés elsődleges célját, jelesül, hogy a tagállamok összehasonlító elemzésnek vetik alá az iskolai testnevelés tagállami szabályozóit (képesítési keretrendszereit, alaptanterveit) egyes európai uniós tagállamokban, és ezen elemzés felhasználásával keretrendszert alkotnak, amelyekre alapozva objektíven mérhető a minőségi iskolai testnevelés megvalósulása.

A vizsgált területek a következők:

  • nemzeti képesítési keretrendszerek;
  • a testnevelés tantárgy szerepe a közoktatási, köznevelési rendszerben;
  • élethosszig tartó tanulás (LLL) kulcskompetenciái;
  • nemzeti alaptanterv és kerettantervek.

A projekt eredményeképpen létrejött a Minőségi Testnevelés Oktatásának Európai Keretrendszere nevű dokumentum, mely bemutatja a testnevelés minőségi megvalósításának fontosságát, valamint ehhez kapcsolódóan 4 különböző szinten határoz meg tanulási kimeneteket a tanulókra nézve. Az iskolai testnevelést illetően a keretrendszer öt fő fejlesztési (tanulási) területet, és az ezekhez kapcsolódó ismeretek, készségek és kompetencia (autonómia és felelősségvállalás) összetevőit határozza meg. Utóbbi kulcsfontosságú a közoktatásból a középiskola végeztével kilépő tanulók számára ahhoz, hogy egészségtudatos, rendszeres testmozgást megvalósító életvezetést folytathassanak.

A fejlesztési projekt eredményeképpen létrejött egy, az egészségtudatos magatartás kialakítását célzó javaslatdokumentum is (egészségtudatos, jövőorientált életvezetés kulcskompetencia), amely alapul szolgálhat egy új kulcskompetencia-terület kialakításához az európai közoktatási, köznevelési rendszerben (valamint talán az élethosszig tartó tanulás értékelési keretrendszerében is).

A projektet az Európai Bizottság „sikertörténet” minősítéssel ismerte el.

Európai Diáksport Napja (ESSD)

Történet

Az Európai Diáksport Napja eddig 30 országban közel 2,5 millió európai diákot mozgatott meg. Miután Magyarországon a tanárok és diákok már 2006 óta tartottak sikeres iskolai sportnapokat, így 2015-ben Európában is elindítottuk az ESSD-t. A Diáksportnapot a magyar minta alapján alakítottuk ki nemzetközi partnerek bevonásával, az Európai Bizottság Erasmus+ programon keresztül nyújtott támogatásának köszönhetően. Az ESSD rövid idő alatt népszerűvé vált egész Európában és az Európai Sporthéthez csatlakozva immár egyre több iskolát mozgat meg.

Koncepció

Mi lenne, ha minden gyermek sportolhatna és játszhatna az iskolában? Mi lenne, ha Európában minden iskola szánna egy napot a sport megünneplésére? Segítené ez a diákokat abban, hogy elinduljanak az egész életen át tartó testmozgás és egészség felé vezető úton? Szerintünk IGEN.

Legalább 120 perces, minden résztvevőt átmozgató programot kell szervezni az iskolában. Fussatok vagy sétáljatok le egy, az adott évnek megfelelő távot (2018-ban 2018 métert). Futás, ugrókötelezés, szökdécselés, tánc ‒ bármilyen testmozgás számít.

Többcélú esemény ‒ Az ESSD-hez való csatlakozás 5 leggyakoribb indoka

  1. Felhívja a figyelmet az iskolai testnevelés és sport jelentőségére.
  2. Alkalmat ad az élményközpontú, örömteli mozgásra a fiataloknak.
  3. Népszerűsíti az élethosszig tartó tanuláshoz nélkülözhetetlen egészséget és jóllétet.
  4. Ösztönzi a társadalmi befogadást, és segíti a társas készségek fejlődését.
  5. Összeköt más európai országokkal.

Eredmények

2015

3 országban próbarendezvények az Erasmus+ támogatásával és partnereink segítségével.

2016

Sikertörténet! Az Erasmus+ finanszírozásában az ESSD 20 országra terjedt ki és 1,5 millió tanulót ért el.

2017

A Diáksportnap hivatalosan is csatlakozott az Európai Sporthéthez és a #BeActive kampányhoz.

Az Európai Sporthét legnagyobb eseményévé vált.

2018

Az ESSD az Európai Sporthét kiemelt eseményévé vált.

A magyar rendezvények megtartásához támogatásban részesült az Emberi Erőforrások Minisztériumától.

Megkezdődött az Európán kívüli terjeszkedés.

Elismerések

A Magyar Országgyűlés egyhangúlag elfogadott határozatban nyilvánította minden szeptember utolsó péntekét a Magyar Diáksport Napjává.

2018-ban az Európai Bizottság „sikertörténetté” minősítette az ESSD-t.

Az ESSD jövőbeli céljai

  • A brand ismertségének erősítése
  • Társadalmi értékek népszerűsítése évente változó üzenetek mentén
  • Az iskolákat összekötő, elkötelezett és támogató ESSD-koordinátori hálózat működtetése
  • Az ESSD kiterjedésének további növelése (Európán belüli és azon kívüli részt vevő országok és a részt vevő személyek száma tekintetében egyaránt)
  • Az ESSD mozgalommá alakítása
  • Megalapítani az ESSD-díjat 2019-ben az Európai Sporthét Díjai egyikeként, az ESSD 5. évfordulója alkalmából
  • A sport közösségi szerepének elismertetése, cselekvés felelősségünk szerint
  • Szilárd nemzeti és nemzetközi szponzori környezet kialakítása, fejlesztése

Partnerek

ISCA, EUPEA, YST, BGBeActive, V4 Sport

Honlap: www.essd.eu

Európai fizikaiaktivitás-tanúsítvány iskolák számára ‒ az Eu-PALS projekt

Az Eu-PALS projektet (a rövidítés az angol „European Physical Activity Label For Schools” elnevezésből származik) az MDSZ által vezetett nemzetközi konzorcium valósítja meg, azzal a céllal, hogy egységes monitoring rendszert adhasson az európai iskolák kezébe a sporthoz, testmozgáshoz való viszonyuk értékeléséhez.

A projekt során a partnerek három területen vizsgálják meg az európai országok szabályzóit és jó gyakorlatait: diáksport (versenyek), iskolai testnevelés és diáksport-szabadidős tevékenységek (HEPA). Az első, kutatási-adatgyűjtési szakasz eredményeire alapozottan veszi kezdetét az a nemzetközi partnerek tevékeny közreműködésével zajló fejlesztési folyamat, melynek célja, hogy egy könnyen használható, önértékelésen alapuló tesztet fejlesszünk ki, amely alkalmas az iskolák sporthoz és fizikai aktivitáshoz fűződő viszonyának értékelésére, és amely nemcsak különböző szintű elismerésben részesíti a legjobban teljesítő intézményeket, de további ösztönzést is ad az iskoláknak sporttal és testmozgással kapcsolatos tevékenységük ‒ legyen szó akár az iskolai testnevelésről, akár a tanórán kívüli foglalkozásokról ‒ további fejlesztésére. (Hasonló minőségi védjegyrendszer „Quality Mark” néven az Egyesült Királyság területén már működik, és az iskolák körében igen népszerű, megszerzendő cím.)

A projekt végén egy önálló értékelési rendszert tudunk majd használatra ajánlani az európai iskoláknak. Számításaink szerint a rendszer nem csupán ösztönzi az intézményeket és rajtuk keresztül mozgásra sarkallja a gyermekeket, hanem jelentős mennyiségű és fontosságú adatot is szolgáltat majd a testmozgással kapcsolatos viselkedési mintákról és szokásokról.

Az MDSZ-en túl a következő szervezetek részesei a projektet végrehajtó konzorciumnak: Youth Sport Trust International (Egyesült Királyság), European Physical Education Association (EUPEA), International Sport and Culture Association (ISCA), University of Ljubljana, University of Luxembourg, Estonian School Sport Union.

Az Eu-PALS projekt az Erasmus+ program Sport fejezetének támogatásával valósul meg.

ELÉRHETŐSÉG

telefonszám: +36309638103 (H-P: 8h-17h) e-mail: mdszok@mdsz.hu 1063 Budapest, Munkácsy Mihály u. 17.
Ügyfélszolgálat: telefonszám (normál díjas): (+36-1) 296-2577 (H-P: 8h-14h) e-mail: ugyfelszolgalat@mdsz.hu

PARTNEREINK