Több millió diák sportolt egyszerre – rekordot döntöttünk az Európai Diáksport Napján

A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) idén szeptember 28-án rendezte meg az Európai Diáksport Napját, amely hazánkban idén ezerkétszáz iskolát és négyszázezer gyereket mozgatott meg. Az Európai Sporthét eseménysorozat részeként zajló sportnap Európában összesen harminc országban zajlott, 2,5 millió iskolás részvételével.

A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) ebben az évben szeptember 28-án rendezte meg az Európai Diáksport Napja (European School Sport Day−ESSD®) magyarországi programjait. Az Európai Diáksport Napja magyar kezdeményezésből nőtte ki magát nemzetközi eseménnyé. 2006-ban, az első évben 68 hazai iskolával indult a program, míg 2015-ben a több száz magyar intézmény mellett az első nemzetközi partnerek, Bulgária és Lengyelország iskoláival bővült az esemény. A fejlődés azóta is töretlen: 2016-ban húsz, 2017-ben pedig huszonhat európai ország iskolásai vettek részt a különböző iskolai sportprogramokon, idén pedig 30 európai ország csatlakozott az ESSD-hez, amellyel 2,5 millióra emelkedett a résztvevői szám, ezzel az ESSD az Európai Bizottság által néhány éve útjára indított European Week of Sport #BeActive, azaz az Európai Sporthét legnagyobb volumenű eseményének számít. Sőt, a kezdeményezés idén már a kontinensről is kilépett, hiszen olyan országokban is kipróbálásra került, mint Chile, Hong-Kong és Makaó.

A diáksportnapi kezdeményezés egy viszonylag egyszerű elképzelésre épül, hiszen a cél, hogy a tematikus napra regisztráló iskolákban legalább két órát sportoljanak, mozogjanak a gyerekek, a helyi adottságokhoz, hagyományokhoz illeszkedően. Az egyetlen ajánlott programelem az Európai Diáksport Napján minden esztendőben az adott évnek megfelelő futótáv teljesítése, amely így idén 2018 méter lefutása volt. „Szeretnénk, ha a sportnapon a résztvevő gyerekek megtapasztalnák a felszabadult, közös mozgás és játék élményét, így az idei kiemelt események az egészség- és élményközpontúságot középpontba helyező ún. grassroots sport filozófia népszerűsítését tűzik ki célul.” – mondta el Balogh Gábor, a diáksportnapi kezdeményezést elindító MDSZ elnöke. Az MDSZ célkitűzése a 2018/2019. tanévben az volt, hogy Magyarországon legalább 1000 iskola regisztráljon az eseményre, és a csúcsdöntés sikerült is: idén országszerte 1200 iskolában négyszázezer diák sportolt hazánkban egyszerre, így megdőlt az eddigi rekord résztvevői szám.

Köszönöm Balogh Gábornak azt a fáradhatatlan munkát, amelynek köszönhetően nemcsak ez a mai nap, de a Magyar Diáksport Napja és az Európai Diáksport Napja is létrejöhetett. A mai esemény az egyik legfontosabb eseménye az éppen zajló Európai Sporthétnek, örülök, hogy egyre több európai, és Európán kívüli ország csatlakozik ehhez a kezdeményezéshez, és remélem, hogy a mozgalom valóban világméretűvé növekedik.” – nyilatkozta dr. Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa.

Schmitt Pál szavai a gyerekekhez szóltak. „Az embernél a test és a lélek közösen alkot egy egészet, egyben fontos. Nemcsak a fejet kell megtölteni tudással, hanem a testet is edzeni kell és karbantartani, épp ezért fontos a sport, mert ha a jövőben is Európa sportnemzete akarunk maradni, akkor annak Ti vagytok a letéteményesei.” – nyilatkozta az esemény fővédnöke.

„Nem tárgyakat, hanem emlékeket, élményeket kell gyűjteni.” – mondta Varga Judit, európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkár, aki azt az üzenetet adta át a gyerekeknek, hogy a sportolással megtanulhatnak küzdeni az életben. „Szerencsések vagyunk, hogy a mostani kormányzat a sportot előtérbe helyezi. Büszkék lehetünk, hogy magyar kezdeményezésre, ma már több mint 30 európai országban mozognak együtt a gyerekek az Európai Diáksport Napján.”

Magyarországon idén három kiemelt helyszíne volt az Európai Diáksport Napjának: Szeged, Mezőtúr és Budapest. Varga Tamás kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó a szegedi eseményre látogatott el, míg a budapesti iskolások Béres Alexandra fitnesz világbajnokkal melegíthettek be a sportprogramok előtt. A mezőtúri gyerekek az MDSZ NETFIT® kampányából már jól ismert két vloggerrel, Nagy Dániellel és Kovács Ramónával futották le a 2018 métert. Az MDSZ az Európai Diáksport Napja keretében minden évben díjazza a legszínesebb programokat megvalósító és a legtöbb diákot mozgósító iskolákat. Ennek megfelelően idén minden regisztráló és beszámolót is beküldő iskola a támogató Football Factor kedvezménykártyáját kapja. Az elmúlt évek diáksportnapjain legaktívabb három iskola kiemelt díjazást kapott (110.000, 82.500, és 55.000 Ft értékű sportszerutalványt), háromszáz iskola pedig egyenként 17.000 Ft értékű Football Factor utalványhoz jutott. Az MDSZ mindemellett 2018-tól egy új, kibővített elismerési rendszert vezetett be, melynek keretében nemcsak a legaktívabb iskolákat részesítette díjazásban, hanem azokat a területi (megyei) és települési önkormányzatokat, továbbá azokat az intézményfenntartókat és megyei diáksport szervezeteket is, akik a legtöbbet tették és teszik a diáksport és a diáksportnap népszerűsítéséért és hagyományainak ápolásáért. A díjazottak listája és a díjazás indoklása a háttéranyagban található. Idén az elmúlt évek aktivitásai és eredményei alapján kerülnek odaítélésre az elismerések, jövőre, 2019-ben viszont már kifejezetten az idei tanév toborzó és szervező munkája lesz a díjazás alapja.

A díjazottak névsora ezen a linken érhető el.

Az eseményeinken készült fotók megtekinthetőek az MDSZ Flickr oldalán.

#BEACTIVE, Európai Sporthét

A diáksportnap idén is az Európai Bizottság által útnak indított, 2018-ban szeptember 24. és 30. között zajló Európai Sporthét (European Week of Sport #BeActive) keretein belül valósul meg. Az egész Európára kiterjedő kampány arra ösztönzi a kontinens lakóit, hogy ezen a héten mozogjanak, sportoljanak minél többet, és azután maradjanak is aktívak az egész évben, sőt, lehetőség szerint egész életükben.

Magyar Diáksport Napja

2017 decemberében az Országgyűlés ˗ 30/2017. (XII. 13.) OGY határozatával ˗ szeptember utolsó péntekét a Magyar Diáksport Napjává nyilvánította. A döntésnek megfelelően idén először az Európai Diáksport Napja magyarországi eseményei már ezen a parlament által elismert napon kerülnek megrendezésre, melyhez az Emberi Erőforrások Minisztériuma az Egészségügyért Felelős Államtitkárságán keresztül kiemelt támogatást is nyújtott.

ELÉRHETŐSÉG

MDSZ logo
telefonszám: +36309638103 (H-P: 8h-17h) e-mail: mdszok@mdsz.hu 1063 Budapest, Munkácsy Mihály u. 17.
Ügyfélszolgálat: telefonszám (normál díjas): +36-1 296-2577 (H-P: 8h-14h) e-mail: ugyfelszolgalat@mdsz.hu

PARTNEREINK