Szakmai látogatás Finnországban, az ICEHEARTS program megismerése

2025. január 13-15. között Thaisz Miklós, az MDSZ elnökségi tagja, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Iskola Alapítvány kuratóriumi elnöke és Tóthné Dr. Kälbli Katalin, az MDSZ szakértője egy tanulmányúton vett részt Finnországban az Icehearts Europe elnevezésű, az Európai Bizottság által támogatott projekt keretében. A látogatás célja a Finnországban 1996 óta sikeresen működő Icehearts program megismerése volt. A tanulmányúton a szervezőkön – Icehearts Finland, International Sport and Culture Association – kívül 12 országból származó partnerszervezet 2-2 munkatársa képviseltette magát.
A szakmai látogatás első napján a részvevők betekintést nyerhettek az Icehearts program történetébe és működésébe, majd második napon személyes és gyakorlati tapasztalatokkal is gazdagodhattak a leszervezett iskolalátogatásnak köszönhetően.
Az Icehearts programot 1996-ban indították útjára Vantaaban, Finnországban. A program lényege, hogy egy, a gyermek támogatásáért felelős mentor az iskolával, ill. a szociális szakemberekkel közösen kiválasztja egy intézmény adott évfolyamából (+/- 1-2 év) a speciális szükségletű, hátrányos helyzetű, illetve valamilyen szempontból veszélyeztetettnek minősülő gyerekeket és őket 6-tól 18 éves korig mentorálja, segíti. A mentoráció az iskolai életre, a szabadidőre és a családi életre is kiterjed: a program 12 éve alatt egy személyes, szükségletalapú támogatás valósul meg. A mentorok nemcsak az iskolai tanulásban nyújtanak segítséget a fiataloknak, hanem sporttevékenységek, szabadidős tevékenységek biztosításával is hozzájárulnak készségeik és kompetenciáik fejlesztéséhez, továbbá a családdal való együttműködésnek köszönhetően egy szorosabb védőhálót vonnak a programban résztvevő tanulók köré, mely hozzájárul hátrányaik kompenzálásához.
A Finn Egészségügyi és Népjóléti Intézet (Finnish Institute for Health and Welfare) immár 12. éve monitorozza a program hatásosságát. Vizsgálataik alapján megállapítható, hogy számos területen nagymértékű javulás, fejlődés tapasztalható a fiatalok körében, így különösen az alábbi területeken: kortárskapcsolatok, barátok, szociális készségek, önbizalom, jóllét, fizikai aktivitás.
A tanulmányút alatt a finn iskolarendszerbe is betekintést nyertek kollégáink. A finn oktatás nagyon rugalmas, a gyerekek kevesebb időt töltenek az iskolában, mint hazánkban. A tanórák hossza 45 perc, melyet 15 perc szünet követ. Minden egyes 15 perces szünetben 8. osztályig minden tanulónak, függetlenül az időjárástól, kötelező az udvarra/szabadtérre kimennie.
A látogatás igen tartalmas volt, tapasztalatai hozzájárulnak hazai programjaink, együttműködéseink továbbfejlesztéséhez, munícióként szolgálnak kollégáink munkájához is.
Az Icehearts programról részletesen EZEN a honlapon olvashatnak az érdeklődők. A Icehearts program megismertetését, kipróbálását célul kitűző Icehearts Europe projektről pedig ITT lehet többet megtudni.
#IceheartsEurope