Az előkelő nyolcadik helyen zárta a magyar delegáció a Gymnasiade éremtábláját

20 arany-, 16 ezüst- és 26 bronzérmet gyűjtöttek sportolóink

Tegnap zárult a huszadik ISF Gymnasiade, a középiskolások legrangosabb multisport világversenye a Perzsa-öbölben található bahreini Manamában. A magyar csapat fantasztikus teljesítménnyel az összesített éremtábla nyolcadik helyén végzett 20 arany, 16 ezüst és 26 bronzéremmel.

Egy hét, közel 70 ország, több mint 3500 versenyző, 26 sportág (ebből 4 para) – ezek voltak a tegnap záruló 20. ISF Gymnasiade legfontosabb számai. A 85 fős magyar sportolói delegáció kimagasló teljesítményt nyújtott a versenyen: összesen 62 érmet szereztek. A hazai fiatalok 17 sportágban indultak, és ebből 14 sportág éremmel tért haza. Fontos kiemelni, hogy az egyes sportágak nagyon kiegyensúlyozottan szerepeltek a versenyen, kilenc sportágban szerzett aranyérmet a magyar csapat, és jó pár versenyzőnk több érmet is begyűjtött.

Az érmek mellett Bogyó Dániel férfi tornában, illetve az aerobik csapatunk is fair play díjat kapott, amelyen igen nagy hangsúlyt fektettek a világversenyen. A Gymnasiadén az ép és para versenyeket egymás után rendezték, a para számokban is született 3 hazai érem: atlétikában és judoban.

A magyar sportolók éremlistája:

NèvSportágVersenyszámaranyezüstbronz
Bányász ViktóriaAerobikEgyèni1  
Bányász Viktória, Kiss Jázmin, Vámosi KiaraAerobikTrio1  
Berecz Rèka, Fehèr Flóra, Kiss Jázmin, Tar Melinda, Vámosi KiaraAerobikCsapat1  
Lèvay Maja, Moravszki Dorka, Tar MelindaAerobikTrio  1
      
Dobó ZsomborAtlétikaDiszkoszvetès1  
Deák ZalánAtlètika200 m1  
Szabados ÁrminAtlètikaKalapácsvetès1  
Deák ZalánAtlètika100 m 1 
Auer PèterAtlètika110 m gát  1
Gyurosovics AdriánPara Atletika1500 m  1
Kolompár GáborPara AtlètikaGerelyhajítás  1
Balázs ÈdaBirkózás61 kg  1
      
Karakas BarnabásÍjászatcsigás 1 
      
Sárközi ZsuzsaJudo70kg1  
Földesi BendegúzPara Judo73kg1  
Kiss ViktóriaJudo48kg  1
Vas MiraJudo-57kg  1
      
Fodor AmiraKarateKata1  
Loyal Lili, Hecker Bojana, Molnár VirágKarateCsapat(lány)1  
Tóth ZsomborSanbonshobu Karate-65kg1  
Tóth Zsombor, Kovács Gergely, Szőcs AmbrusKarateCsapat(fiú) 1 
Loyal LiliKarateFuku-go  1
Molnár VirágKarateFuku-go  1
Loyal Lili, Hecker Bojana, Molnár VirágIppon Shobu KarateKumite  1
Kovács Gergely, Szőcs Ambrus, Tóth ZsomborIppon Shobu KarateKumite  1
Loyal LiliSanbonshobu Karate60kg  1
      
Petrimán PatriciaÖkölvívás50kg1  
Brázovics TamasÖkölvívás63kg 1 
Horváth AndrásÖkölvívás57kg 1 
Gombai DominikÖkölvívás54kg  1
Kapcsos VivienÖkölvívás70kg  1
Gèresi Olivèr, Winkler MarcellPadel (fiú)Csapat 1 
Burkus Bella, Balassy LottiPadel (lány)Csapat 1 
Balassy Lotti, Gèresi OlivèrPadel (Mix)Csapat  1
      
Vukmir ElenaRitmikus gimnasztikaKarika 1 
Barkóczi BoglárkaRitmikus gimnasztikaBuzogány 1 
Grek Fruzsina, Horváth Boglárka, Kőszegi-Koháry Georgina, Bunda Szulamit, Titonelli RékaRitmikus gimnasztikaCsapat  1
Vukmir ElenaRitmikus gimnasztikaLabda  1
Grek Fruzsina, Kőszegi-Koháry Georgina, Horváth Boglárka, Bunda Szulamit, Titonelli RékaRitmikus gimnasztikacsapat – 5 Karika  1
Grek Fruzsina, Kőszegi-Koháry Georgina, Horváth Boglárka, Bunda Szulamit, Titonelli RékaRitmikus gimnasztika5 Buzogány  1
      
Tari Bence, Veress Ákos, Niemeier Lukas PhilipStrandröplabdaFérfi csapat1  
      
Sas NándorTornaLólengès1  
Zámbori ZalaTornaGyűrű1  
Hamza-Vargity Bence, Kis Dominik, Sas Nándor, Bogyó Dániel, Zámbori ZalaTornaFérfi csapat 1 
Zámbori ZalaTornaEgyèni összetett 1 
Zámbori ZalaTornaTalaj 1 
Kis DominikTornaUgrás 1 
Kis DominikTornaNyújtó  1
      
Abonyi-Tóth GlendaÚszás200 m-es pillangó1  
Antal DávidÚszás200 m-es pillangó1  
Nagy NapsugárÚszás800 m-es gyorsúszás1  
Kovács-Seres HunorÚszás800 m-es gyorsúszás1  
Nagy NapsugárÚszás400 m-es gyors1  
Antal DávidÚszás50 m-es pillangó 1 
Antal DávidÚszás100 m-es pillangó 1 
Kovács-Seres HunorÚszás400 m-es gyors 1 
Kováts AlexÚszás200 m-es hát 1 
Abonyi-Tóth GlendaÚszás200 m-es gyors  1
Kováts AlexÚszás100 m-es hát  1
Zanyi Ferdinánd TamásÚszás400 m-es vegyes  1
Abonyi-Tóth GlendaÚszás100 m-es pillangó  1
Dapsy Hanna LujzaÚszás200 m-es hát  1

A magyar delegációt a verseny során meglátogatta, és a versenyeket folyamatosan követte Selmeczi Balázs rijádi nagykövet is, aki szerint a Perzsa öbölben ilyen népes magyar delegáció még sosem járt. A Magyar Diáksport Szövetség elnöke, Balogh Gábor elismerően nyilatkozott a magyar sportolók teljesítményéről: „Fantasztikus, amit a fiataljaink teljesítettek ezen a nagyszabású eseményen, nagyon büszke vagyok rájuk! Sokuknak ez volt az első nemzetközi versenye, és bizonyára mindannyiuknak az első multisport világversenye, amelyen bepillantást nyerhettek, milyen is egy olimpiai hangulat. Nagyon sok sikert kívánok nekik, hogy élsportolói álmaik teljesüljenek!”

A sportversenyeken túl a Gymnasiade eseményen hangsúlyt fektettek a helyszín kulturális bemutatására, az eseményen résztvevő különböző kultúrák megismertetésére és elfogadására, a fair playre és az inklúzióra is. Ennek jegyében tartották meg pl. a nemzetek estjét, ahol delegációnk vezetői rendkívül népszerű magyar standot állítottak össze.

A nemzeti csapat utazását a Magyar Diáksport Szövetség szervezte a Honvédelmi Minisztérium, valamint az érintett sportági szakszövetségek támogatásával. A magyar delegáció eredményeiről, a fotók egyenként megtalálhatók a Diákolimpia Facebook oldalán.

A bahreini Gymnasiade

Bahrein (hivatalos nevén: Bahrieni Királyság) egy kis arab állam, amely a Perzsa-öbölben helyezkedik el az Arab-félsziget délnyugati partján. Az ország neve arab eredetű, „két tenger” -t jelent.  Fővárosa, Manama egy kis félszigeten található, így jó fekvésű tengerparttal rendelkezik. Napjainkban Bahreint multikulturális országként ismerik, mely nyitottan és büszkén fogadja a látogatókat a világ minden pontjáról.

Bahrein viszonylag friss ISF-tagszervezet, de nagy ambíciói vannak: első ízben szervezett ISF versenyt és máris az egyik legrangosabb eseménnyel kezdte. Manamában 26 sportág, ebből 4 para sportág várta a versenyzőket. A résztvevők a következő sportágakban mérettették meg magukat: atlétika, asztalitenisz, birkózás, íjászat, judo, karate, kézilabda, 3×3 kosárlabda, ökölvívás, padel, ritmikus gimnasztika, strandröplabda, sakk, taekwondo, tájékozódási futás, táncsport, tenisz, tollaslabda, aerobik, szertorna, úszás, vívás, para atlétika, para judo, para úszás, valamint para tollaslabda. A legek Gymnasiadéján – még soha ennyi sportág, ekkora résztvevői számmal nem vett részt, a nevezések alapján 71 országból 3687 versenyző érkezett az eseményre. A magyar fiatalok az alábbi sportágakban indultak: aerobik, atlétika, birkózás, íjászat, judo, karate, ökölvívás, padel, ritmikus gimnasztika, strandröplabda, szertorna, tenisz, tollaslabda, úszás, para atlétika, para judo, valamint para úszás.

ISF Gymnasiade

A kétévente lebonyolításra kerülő iskolai világbajnokságok mellett az ISF legnagyobb multisport- eseménye a Gymnasiade. Az első ilyen esemény Németországban volt 1974-ben, ezt követően 1990-ig két évente, 1990-2016-ig négy évente, majd 2016-tól ismét két évente került megrendezésre. Az eredetileg 2020-ban tervezett rendezvény elmaradt a COVID-19 járvány miatt. A sportágak száma évről évre növekszik: 2009-ben 4 sportág, 2016-ban 12 sportág, 2018-ban pedig már 16 sportág szerepelt a programban. A normandiai sporteseményen 2022-ben 20 sportágban 62 ország több mint 2000 versenyzője vett részt.  A Magyar Diáksport Szövetség delegációja előszőr 1998-ban vett részt a Gymnasiadén, s azóta is rendszeres résztvevője az eseménynek.  Két évvel ezelőtt a magyar csapat rekord létszámmal, 83 fős küldöttséggel vett részt a Normandiában rendezett Gymnasiadén, és 54 éremmel az éremtáblázat hatodik helyén végzett. 

A Nemzetközi Iskolasport Szövetség – International School Sport Federation (ISF)

Az International School Sport Federation (továbbiakban: ISF) 1972-ben alakult, öt kontinenst felölelő, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert világszervezet, amely jelenleg 134 nemzeti iskolai sportszervezetet tömörítő szövetség. A Magyar Diáksport Szövetség (továbbiakban: MDSZ) 1988 óta tagja az ISF-nek és vesz részt a nemzetközi iskolai sportéletben. 

Az ISF elsődleges célkitűzései között szerepel a diáksport támogatása, azzal a céllal, hogy az iskoláskorú, 13–18 év közötti fiatalokat egymás kölcsönös elfogadására építő versenyeken való részvételre ösztönözze. Ennek érdekében kiemelkedő feladata különböző sportágakban nemzetközi sportesemények megszervezése – ahol minden rendezvény kötelező eleme egy kulturális-edukációs nap lebonyolítása –, valamint az iskolasporttal foglakozó szervezetek megalakításának ösztönzése, széles körű, szoros kapcsolat kiépítése és fenntartása hasonló célú nemzetközi szervezetekkel. Ezek a versenyek tehát nemcsak az érmekről és a rekordokról szólnak, hanem a következő generáció sportolóinak inspirálásáról is. Az ISF évente több mint 10 eseményt szervez, versenyprogramjában pedig több mint 30 különböző sportág szerepel.  

Az ISF 2022 decemberében létrehozta oktatási központját, az ISF Academyt, melynek célja az ISF rendezvényeken résztvevők oktatása és érzékenyítése. Ennek keretében elsősorban az ISF és értékei – így például fair play, anti-doping, valamint az adott ISF verseny sajátosságai kapcsán tartanak előadásokat a résztvevő felnőttek és versenyzők számára.

ELÉRHETŐSÉG

MDSZ logo
telefonszám: +36309638103 (H-P: 8h-17h) e-mail: mdszok@mdsz.hu 1063 Budapest, Munkácsy Mihály u. 17.
Ügyfélszolgálat: telefonszám (normál díjas): +36-1 296-2577 (H-P: 8h-14h) e-mail: ugyfelszolgalat@mdsz.hu

PARTNEREINK