Búcsúztatással kezdődött a Diákolimpia döntők 2014/15-ös sorozata. Ebben a tanévben az első finálénak a Puskás Ferenc Stadion adott otthon, amelyben a felújítása előtt ez az utolsó atlétika-verseny, vagyis a diákok is elbúcsúznak az 1953-ban átadott létesítménytől.
„Örömmel tettem eleget a felkérésnek, hogy megnyissam a mai versenyt – mondta Szalma László, a Magyar Atlétikai Szövetség alelnöke, egykori olimpikon az esemény megnyitóján. – Én is hasonló versenyen kezdtem a pályafutásomat, igaz akkor még Úttörő Olimpiának hívták. Akkor meg is nyertem a versenyt, s ez meghatározó élmény volt a számomra. Itt a Puskás-stadionban ugrottam a ma is fennálló országos csúcsomat, amit remélem az itt jelenlévők közül dönt majd meg valaki.”
Az atlétika szakágba tartozó ügyességi csapatverseny országos döntőjén több száz fiatal vesz részt, ez is mutatja, hogy a Diákolimpia semmit sem veszít a népszerűségéből. Az idén 28. alkalommal útjára indított verseny, amelynek fővédnöke ebben az esztendőben is Áder János, köztársasági elnök, a hazai utánpótlássport kiemelkedő bázisa. Ezt az is bizonyítja, hogy az elmúlt tanévben 2340 iskola több, mint 275 000 diákja nevezett a sorozat valamelyik sportágába. Az országos döntők során 4147 érem talált gazdára. Az elődöntőkkel, a megyei finálékkal és a helyi versenyekkel együttvéve összesen 68 491 érmet vihettek haza a diákok.
A Diákolimpia@ Magyarország egyetlen versenyrendszerű diáksport sorozata, amelyet immár csaknem három évtizede szervez nagy sikerrel a Magyar Diáksport Szövetség. A versenyek felmenő rendszerben zajlanak, azaz az iskolai, körzeti, kerületi bajnokok megyei elődöntőkön, döntőkön mérik össze tudásukat, ahonnan a legjobbak az országos elődöntőkbe, döntőkbe jutnak. A Diákolimpia folyamatosan fejlődik és bővül, aminek idei bizonyítéka, hogy új sportág, a kéttusa is bekerült a sportágak közé.
A kiemelkedően teljesítő diákok – az országos döntők első három helyezettje – számára plusz motivációt jelent, hogy a jó eredményük jutalmaként nemcsak érmeket, hanem tíz felvételi pluszpontokat is kapnak.
Háttér:
A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) 1987-ben alakult társadalmi szervezet, mely a közoktatásban – alap- és középfokú oktatási intézményekben – működő diáksport szervezetek országos érdekvédelmi és érdekképviseleti szervezete. Az MDSZ ma az ország legnagyobb és legnépesebb gyermek- és ifjúsági szervezete, amely egyszerre valósít meg közoktatási és egyetemes sportérdekeket, valamint a szabadidő hasznos eltöltését célzó feladatokat.